Home / Donanım / ABD ve İngİltere yetkilileri Huawei İle İlgili Toplandı

ABD ve İngİltere yetkilileri Huawei İle İlgili Toplandı

ABD ve İngiltere yetkilileri Boris Johnson’ın Huawei kararı yaklaşırken toplandı.

ABD ve İngiltere yetkililerinin yaptığı toplantıda açıklanan durum ise Boris Johnson hükümetinin Çinin piyasaya sağlam bir şekilde girmiş ve dünya çapında kullanıcı sayısının Apple ve Samsung ile yarıştığı Huawei ile ilgili kararını verip vermeyeceği hakkındaydı.

Birleşik Krallık Başbakanlığı’nda Sözcülük yapan eski gazeteci James Slack gazetecilere verdiği demeçte, “Birleşik Krallık’ın telekomünikasyon ağının güvenliği ve esnekliği çok önemlidir” dedi. “Huawei ekipmanının İngiltere’de şu anda nasıl konuşlandırıldığı konusunda sıkı kontrollerimiz var. Hükümet, Birleşik Krallık’ta 5G ve fiberin güvenliğini ve esnekliğini sağlamak için kapsamlı bir inceleme yapıyor.” dedi ve “5G ağının güvenilirliği hükümetimiz tarafından halen daha en kapsamlı şekilde inceleniyor çıkan sonuç doğrultusunda Parlamento’ya gerekli açıklamalar yapılacaktır.” şeklinde ilave etti.

huawei ile ilgili görsel sonucu

ABD hükümeti, Çin’in komünist yöneticilerinin şirketi siber casusluğa yardım etmeye zorlayabileceğinden endişe duyduğu için Huawei’yi yeni ultra hızlı 5G mobil ağlarından hariç tutmak için geçen yıl Avrupalı ​​müttefiklerini kullandı. Şirket iddiaları defalarca reddetmesina rağmen ABD, Huawei donanımını kullanan tüm ülkelerle istihbarat paylaşımını yeniden düşünmesi gerekeceği konusunda uyardı.

İngiltere güvenlik bakanı Brandon Lewis ise BBC’ye Pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin Huawei hakkında “nispeten yakında” bir karar vereceğini söyledi.

 

About Yusuf KAYA

Bilgisayar mühendisi olma yolunda bir karakter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir