Home / Güncel / Grindr, OkCupid ve Tinder Kişisel Bilgi Sızdırıyor

Grindr, OkCupid ve Tinder Kişisel Bilgi Sızdırıyor

Norveçli bir tüketici grubunun Salı günkü bir raporda yaptığı açıklamada, Grindr, OkCupid ve Tinder gibi arkadaşlık uygulamalarının Avrupa veri gizliliği yasalarını ihlal etmesi durumunda reklam teknolojisi şirketlerine kişisel bilgiler sızdırdığını söyledi.

Norveç Tüketici Konseyi, gölgeli çevrimiçi reklam şirketlerinin akıllı telefon kullanıcılarını nasıl izlediğini ve profilini nasıl kullandığını analiz ederken “ciddi gizlilik ihlalleri” bulduğunu söyledi.

tinder ile ilgili görsel sonucu

Hükümet tarafından finanse edilen kâr amacı gütmeyen bir grup olan konsey, 10 Android mobil uygulamasını incelemek için siber güvenlik şirketi Mnemonic’i görevlendirdi. Uygulamaların, reklam veya davranışsal profil oluşturmada yer alan en az 135 farklı üçüncü taraf hizmetine kullanıcı verileri gönderdiğini tespit etti.

Konsey Avrupalı düzenleyicileri kıtanın katı Genel Veri Gizliliği Yönetmeliği’ni veya GDPR’yi( Genel Veri Koruma Yönetmeliği) görevini uygulamaya çağırıp “Durum tamamen kontrolden çıktı” dedi ve uygulamaların çoğunun kullanıcılara yasal olarak uyumlu onay mekanizmaları sunmadığını söyledi.

İlgili resim

Konsey, incelediği bazı şirketlere karşı harekete geçti ve Norveç’in Grindr, Twitter’a ait mobil uygulama reklam platformu MoPub ve dört reklam teknolojisi şirketine karşı veri koruma yetkilisine resmi şikayetler yaptı. Konsey, Grindr’ın kullanıcıların GPS konumlarını, yaşlarını ve cinsiyetlerini içeren verileri diğer şirketlere gönderdiğini söyledi.

Twitter ise bu duruma karşı sessiz kalmayıp MoPub hesabını devre dışı bırakıp Grindr’ın onay mekanizmasının yasal olup olmadığını araştıracağını söyledi.

Grindr ise bu duruma rağmen sessizliğini koruyor. Cevabı ise merak konusu.

Dönem izleme uygulaması MyDays ve sanal makyaj uygulaması Perfect 365 da ayrıca kişisel verileri reklam hizmetleriyle paylaşan uygulamalar arasında yer aldı.

 

About Yusuf KAYA

Bilgisayar mühendisi olma yolunda bir karakter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir