Home / Donanım / Japonya’daki 14 Milyon Bilgisayarda Beklenen Büyük Sıkıntı

Japonya’daki 14 Milyon Bilgisayarda Beklenen Büyük Sıkıntı

Herkesin bildiği üzere Microsoft artık Windows 7 den desteği çektiğini açıkladı. Açıklamadan en kötü etkilenenler ise hiç şüphesiz Japonlar. Japonya’daki 13.9 milyon kullanıcının bilgisayarları Windows 7 den çekilen destek sonrası virüs ve saldırılara karşı elleri Microsoft’un bu can yakan açıklamasından sonra adeta apaçık. Neyi mi kastediyoruz?

Bilindiği üzere virüsler çok çabuk yayılıyor ve savunmasız bir sistemde önü durdurulamaz durumda. Microsoft’un desteği tamamen çekmesi demek savunma kısmını da derinden etkiliyor demek. Bu yüzden de sistemler karşıdan gelecek saldırılara karşı savunmasız.

Microsoft’un Japonya birimine göre, Japon ofislerinde ve yerel yönetim tesislerinde yaklaşık 7,53 milyon bilgisayar ve hanelerde 6,38 milyon bilgisayar hala Windows 7 kullanıyor ve bu da ülkedeki tüm aktif Windows bilgisayarlarının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor.

Desteğin sona ermesiyle, kullanıcıların Windows 10 veya diğer işletim sistemlerine yükseltmeleri gerekir. Eski makinelerde ise sorun daha büyük. Eski olması sistem değişmesinde etkin bir rol oynayıp Windows 10 a yükseltmek sistem tarafından uyumlu olarak karşılanmayabilir. Ya da daha farklı işletim sistemine hiçbir şekilde uymayabilir de.

hacker ile ilgili görsel sonucu

Tokyo Olimpiyatları’nın başladığı Temmuz’dan itibaren 9 milyondan fazla bilgisayarın hala Windows 7 çalıştırması bekleniyor. Diyeceksiniz ki bunun Tokyo Olimpiyatları ile alakası ne?
Şirketin bir yetkilisi “Tokyo Olimpiyatları’na olan genel ilgi kesinlikle artacak ve Japonya siber saldırılara ise açık durumda olacaktır.” diye uyardı.

“Trend Micro Inc. gibi bazı bilgi güvenliği firmaları, yeni bir işletim sistemine yükseltme yapmak için zamana ihtiyaç duyan ancak bir bilgisayar virüsü bulaşmasını tam olarak önleyemeyeceklerini belirten Windows 7 kullanıcılarını korumak için hizmetler sunmaya devam edecektir. Fakat bu tamamen geçici bir düzeltme işlemi. İnsanların kesinlikle artık Windows 7 den başka bir işletim sistemine geçmeleri gerektiğini düşünüyoruz” diyerek devam etti.

Araştırma firması BCN Inc.’e göre, Aralık ayında Japonya’da kişisel bilgisayarların satışı, ülkede Windows 7 desteğinin sona ermesinden bir yıl öncesine göre yüzde 27,6 arttı.

About Yusuf KAYA

Bilgisayar mühendisi olma yolunda bir karakter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir