Home / Bilim / Küçük Yıldızlar Etrafında ‘Hızlı Ve Öfkeli’ Gezegenler?

Küçük Yıldızlar Etrafında ‘Hızlı Ve Öfkeli’ Gezegenler?

Central Lancashire Üniversitesi’nden (UCLan) yeni astronomi araştırması, dev gezegenlerin küçük yıldızların etrafında daha önce düşünülenden çok daha hızlı oluşabileceğini gösteriyor.

Gerçekten çılgın bir fikir. Bu fikir algımızın bizi yanılttığını gösteriyor olabilir mi?

Astronomi ve Astrofizik dergisi, Dr. Anthony Mercer ve Dr. Dimitris Stamatellos’un yeni gezegen oluşumu araştırması gezegen oluşumu hakkındaki anlayışımıza meydan okuyor.

Gökadamızdaki en yaygın yıldız türü olan kırmızı cüceler, Güneşimizin boyutunun% 10 ila% 50’sini oluşturan küçük yıldızlardır.Kütlesi küçük olmasına rağmen bu yıldızlar Jüpiter’den daha büyük kütlelere sahiplik yapmıştır.

Bu büyük gezegenlerin oluşum mekanizması çözülmemiş bir gizem olmaya devam ediyor. Güneşimiz gibi yıldızların etrafındaki dev gezegenlerin, giderek daha büyük bedenlere kademeli olarak toz parçacıklarının birikmesiyle oluştuğu düşünülmektedir.Bununla birlikte, kırmızı cüceler Güneş’e kıyasla çok küçüktür ve bu tür büyük gezegenleri oluşturmak için etraflarında yeterli malzeme yok gibi görünüyorlar.

kırmızı cüce ile ilgili görsel sonucu

Araştırma ekibi, kırmızı cüce yıldızların etrafındaki protoplanetary disklerin evrimini simüle etmek için Gelişmiş Bilişim (DiRAC) süper hesaplama tesisini kullanarak Birleşik Krallık Dağıtılmış Araştırmasını kullandı. Protoplanetary diskler, yeni doğan yıldızların çevresinde bulunan yoğun gaz ve tozun dönen yapılarıdır.

Araştırmacılar, bu genç diskler yeterince büyükse parçalanabilir, yani parçalara ayrılabilir ve gaz dev gezegenleri oluşturabilirler. Bu teori, dev gezegenlerin oluşumunun astrofizik açıdan son derece hızlı olan bir zaman ölçeği olan birkaç bin yıl içinde gerçekleştiğini tahmin ediyor.About Yusuf KAYA

Bilgisayar mühendisi olma yolunda bir karakter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir