Home / Bilim / Zoom Neden Bu Kadar Popülerleşti?

Zoom Neden Bu Kadar Popülerleşti?

Görünüşe göre artık herkes biliyor bu zerzavatı. Nedeniyse Covid-19 illetinden dolayı derslerin orada yapılması ve henüz geçen sene açılan video yazılım şirketinin pandemiyle çok yakın bir sürede uçuşa geçmesi. Hatta o kadar ki insanlar herkese yetişebilmek için dijital kulüpler kurup daha da ilerisi olan düğünlere ev sahipliği yapmak istiyor.

Webinar Registration - Zoom

Ancak bu dönemde araştırmacılar revaçta olan her şeyin incelendiği gibi bu sistemi de inceleyerek güvenlik ve gizlilik riski buldular.Uygulamanın ana amacı 100 kişi ya da en azından en geniş tüketici kitlesine 40 dakikalık ücretsiz konferans görüntülemesi yapmasıdır. Bu toplantıya ise kendi adınızla erişmek zorunda değilsinizdir fakat bu insanı riske atar. Ne mi diyoruz?

Diyelim ki birisi Zoom’un rastgele oluşturulmuş kimlik erişim kodları sisteminden ve bir görüşmeye katılmak için gerekli şifrelerin eksikliğinden yararlandı. Bu durumda ise insanlar kendi olmayan Zoom çağrılarına girer ve pornografi gibi rahatsız edici toplantılarda kendilerini bulabilirler.

Güvenlik araştırmacıları tarafından geliştirilen bir otomatik araç, bir saat içinde yaklaşık 100 Zoom toplantı kimliği ve tek bir günlük taramada yaklaşık 2.400 Zoom toplantısı için bilgi bulabilir; bu da katılmak için toplantı bulmanın ne kadar kolay olabileceğine bir örnektir. Zoom, şifrelerin geçen yılın sonlarından bu yana varsayılan olarak etkinleştirildiğini, ancak birçok kişinin hala bunları kullanmadığını söylüyor.

Asıl hedefimiz ise Zoom kullanırken dikkat etmeniz gerektiği.

 

 

 

About Yusuf KAYA

Bilgisayar mühendisi olma yolunda bir karakter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir